Bİlgİsayar sorun & ÇÖzÜmlerİ

Bios Hata Sesleri

Bilgisayarın açma düğmesine bastığınızda açılmıyor ve hata sesi çıkarıyorsa aşağıdaki listeden bunun nedenini bulabilirsiniz.

1- Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
2- Birçok kısa bip anakart arızası
3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4- 1 uzun 1 kısa anakart veya BIOS çipi arızası
5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9- 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10- 4 kısa Timer hatası
11- 5 kısa İşlemci hatası
12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13- 7 kısa İşlemci hatası
14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15- 9 kısa BIOS ROM hatası
16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

Bios Hata Sesleri Çözümleri

1. Sürekli Ses Güç kaynağı arızası:

Bilgisayarın açılış düğmesine bastıktan sonra sürekli bip sesi geliyorsa yüksek ihtimalle güç kaynağınızda problem var demektir. Bu hata genelde voltaj hatası olur. Anakarta verdiği elektriğin düzenli gelmediğini yada eksik voltaj verdiğini gösterir.

Power supply arızalı mı diye kendiniz kontrol yapabilirsiniz.

Güç kaynağınızın anakarta bağlanan 20+4 lü pinini sökün. Kablolar arasında bir yeşil birde siyah kabloyu birbirine birleştirerek tetikleme sağlayabilirsiniz. Böylelikle güç kaynağının çalışıp çalışmadığını kontrol edersiniz. Bağladıktan sonra fişe takıp deneyiniz. Aşağıdaki resimde detaylı olarak görebilirsiniz.

psu   psu voltaj

Power supply nin çalıştığını test ederek öğrendiniz ama hala hata vermeye devam ediyorsa bir başka psu takmayı deneyin. Değiştirmeniz bilgisayar sağlığı için daha iyi olacaktır.

Eğer elektrik bilginiz varsa pinler üzerindeki voltaj değerlerini okuyarak hata olup olmadığını test edebilirsiniz.

2- Birçok kısa bip anakart arızası:

Bios Sıfırlama

Anakart arızalarını gidermek uzmanlık isteyen bir iştir ve evde normal çalışma ortamıya bu sorunlar halledilemez. Ama küçük denemeler yaparak bazı sorunları çözebilirsiniz. Örneğin;

Anakart üzerinde bios sıfırlama pinleri bulunmaktadır. Bios pili yakınında bulunur genelde buradan pin bağlantı yönünü değiştirerek bios sıfırlama yaptığınızda birçok problemden kurtulabilirsiniz. Resimde olsuğu gibi 3 pin var ve ikisi bağlı. Buradaki jumperi söküp 2. ve 3. pinlere takın, bilgisayar açma düğmesine basın sonra tekrar jumperi eski haline 1 ve 2 getirin. Tekrar açarak bilgisayara görüntü geliyormu test edin.

cmos

Bios sıfırlama ile çözüm bulamadıysanız anakart üzerindeki tüm bileşenleri söküp tek tek takarak deneme yanılma yöntemiyle test yapmak çok yararlı bir işlem olacaktır. Bunu anakartı kasadan sökerek yapmak (uzay modu dediğimiz çalışma) daha sağlıklıdır. Kasa üzerinde kısa devre yapan nokta bulunabilir. Benim en çok karşılaştığım arızalardan biri anakart üzerine bağlı  ön usb bağlantı noktaları arızasıdır. Bu usb kablolarını sökerek denemeyi ilk başta yapablirsiniz. Bilgisayarın ön usb üzerinde kısa devre veya çip arızası olabiliyor.

testbed maxresdefault

 

3.  1 uzun bip sesi ” Bellek tazelenmesinde hata ”

Bu hata genelde ram kaynaklı bir hata olup yukarıda anlattığımız gibi ramleri söküp yeniden takarak yerlerini değiştirerek veya ram değişikliği yaparak çözebilirsiniz.

4.  1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası

Bu hata ile karşılaştığınızda ya ekran kartınız yerine tam oturmamış ya da arızalı demektir. Yerinden söküp tekrar monte ederek tekrar deneyin sonuç alamazsanız kartınızı başka bilgisayarda deneyerek arızalı ise değiştirme yoluna gidin.

5.  7 kısa İşlemci hatası

İşlemcinin yerine oturmamasından veya arıza vermesinden dolayı kaynaklanan bu hatayı işlemcinizi söküp tekrar takarak test edin.

İşlemci altında bulunan pinleri kontrol edin. Amd ve intelin eski soket yapısına sahip işlemcilerinde pinler bulunur bunlardan bazıları takma esnasında yamulur ve yerine oturmaz. Elinizden geliyorsa düzeltmeye çalışın, en küçük zorlamada kırılabileceğini hatırlatalım. İşlemcinin takıldığı bloğu kontrol edin içine kaçan tozlar ve küçük maddeler çalışmamasına neden olacaktır.

Anakarta takılan 20+4 pinin yanında 4 ve 8 pinlik yer bulunur, bu soketin takılmadığı zaman bilgisayarınız asla açılmayacaktır.

4pinin8

Diğer bios hata seslerini çözmeniz biraz zor olacaktır burada şimdilik en çok karşılaşın hata ve çözümlerini anlatıyoruz. Detaylı anlatımı isteğe göre daha sonra yapacağız.