Bİlgİsayar sorun & ÇÖzÜmlerİ

Outlook Kurulumu

Microsoft Outlook POP3 Email Hesap Kurulumu

Bu sayfada adım adım resimlerle Microsoft Outlook programı üzereni POP3 e-mail hesabınızı nasıl kuracağınız anlatılmıştır. Resimlerde görünen email adresleri ve sunucu adresleri tamamen örnek teşkil etmesi için koyulmuştur. Bu nedenle bu kutulara resimde gösterilen bilgileri girmeyiniz. Aşağıdaki adımları sırası ile uygulayarak belirtilen kutulara kendi e-mail hesap bilgilerinizin girişini yaparak kurulum yapabilirsiniz.

Öncelikle Denetim Masasından Posta kısmına gelip Yeni Profil Dedikten Sonra

 

· Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır. Seçilip;

İleri’yi tıklayınız.

 

Giden sunucum ( SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor tikini işaretleyip, Gelişmiş Kısmına Geliyoruz,

 

Giden Sunucusu (SMTP) varsayılan olarak 25 değerini alır.
Bu Değeri 587 olarak değiştirin ve Tamam’ı tıklayarak pencereyi kapatın.

 

Outlook Ayarlarınız Sınanacaktır.
Hata Vermesi Halinde Ayarlarınızı tekrar gözden geçiriniz.

 

Son’a tıklayarak kurulumu sonlandıralım.

E-POSTA PROBLEMLERİ 
KOTA AŞIMI PROBLEMLERİ

  • Mail gönderebiliyorum ama mail alamıyorum, hesabıma "The size limit of 100 MB for mailbox 'mailadresiniz@alanadınız.com' has been exceeded. Incoming mail is currently being rejected" gibi bir mesaj geliyor.

 Yukarıdaki hata mesajı mail hesabınıza tahsis edilmiş olan disk alanı kotasının aşıldığını gösterir. Bir mail hesabına ayrılmış maksimum disk alanı sınırlıdır ve eğer maillerinizi web arayüzü üzerinden takip ediyorsanız, hesabınızda biriken eski mailleri düzenli olarak silip yer açmanız gerekir. Bu işlem için mail hesabınıza giriş yapın ve her bir posta klasörünüzde (özellikle inbox ve sent items) bulunan gereksiz mesajları silin. Bu problemle karşılaşmamak için eposta hesabınızı webmail arayüzü yerine Outlook Express ve benzeri bir program ile kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde sunucudaki mesajlar kendi bilgisayarınıza kaydedileceğinden kota aşımı sorunu ortaya çıkmayacaktır. Bilgi içinOutlook ayarlarının yapılması konusuna bakınız. 

  • Mail gönderebiliyorum ama mail alamıyorum, hesabıma  'The domain size limit of 100 MB for 'alanadınız.com' has been exceeded. Incoming mail is currently being rejected' gibi bir mesaj geliyor.

 Yukarıdaki hata mesajı, barındırma hesabınızın tüm eposta hesaplarına tahsis edilmiş olan toplam disk alanı kotasının aşıldığını gösterir. Bu uyarı alındığında hesabınız altındaki tüm eposta hesapları yeni mail alımına kapanır.  Problem barındırma hesabınız altında bulunan bir ya da daha fazla hesap sahibinin limitleri aşan miktarda disk alanı kullanmasından kaynaklanır. Eğer maillerini web arayüzü üzerinden takip eden kullanıcılarınız varsa, hesaplarında biriken eski mesajları (özellikle büyük ekleri olanları) düzenli olarak silip yer açmaları için kendilerini uyarın. 
Bu problemle karşılaşmamak için eposta hesabınızı webmail arayüzü yerine Outlook ve benzeri bir program ile kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde sunucudaki mesajlar kendi bilgisayarınıza kaydedileceğinden kota aşımı sorunu ortaya çıkmayacaktır. Bilgi için Outlook ayarlarının yapılması konusuna bakınız.
Genel kota aşımı problemini engellemenin diğer bir yolu da posta hesaplarınızın kullanıcı kotalarını hesap bazında sınırlandırmaktır. Bu şekilde bir hesap sahibinin aşırı disk kullanması durumunda sadece kendisi kota problemi yaşayacak diğer kullanıcılar etkilenmeyecektir. Belirli bir kullanıcı hesabının kotasını değiştirmek için eposta hesaplarını yönettiğiniz panelde ilgili hesabı seçtikten sonra "Mailbox Size Limit" kutusuna yeni kota miktarını MB olarak tanımlayabilirsiniz.
MAIL ALMA-GÖNDERME SORUNLARI 

  • Mail programımdan bana gönderilen mesajları alabiliyorum ama ben başka bir adrese mesaj gönderemiyorum, işlem yapmak istediğimde hata mesajı çıkıyor. 

1- Bilgi Teknolojileri kurumu tarafından SPAM e-postalarla mücadele amacıyla yeni başlayan bir uygulama nedeniyle dinamik IP'li internet bağlantılarında 25 nolu porttan artık mail gönderimi yapılamayacaktır. Problemin çözümü için e-posta programınızı 587.porttan gönderim yapacak şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır.
Eğer bunların dışında bir e-posta programı kullanıyorsanız port ayarının yapılması konusunda programın yardım dokümanlarına başvurunuz.
2- Mail programınızın ayarları hatalı olabilir. Webmail arayüzü üzerinden hesabınıza giriş yapmayı deneyin. Eğer buradan hesabınıza ulaşabiliyor ve mail alıp gönderebiliyorsanız Ayarların yapılması konusunda E-Posta İşlemleri ve Outlook ayarlarının yapılması konularına bakınız.

  •  Mail programımdan hiçbir mail gönderemiyorum veya alamıyorum, işlem yapmak istediğimde hata mesajı çıkıyor. 

Bu durum birkaç farklı nedenlerle oluşabilir:
1- Mail programınızın ayarları hatalı olabilir. Webmail arayüzü üzerinden hesabınıza giriş yapmayı deneyin. Eğer buradan hesabınıza ulaşabiliyor ve mail alıp gönderebiliyorsanız Ayarların yapılması konusunda E-Posta İşlemleri ve Outlook Express ayarlarının yapılması konularına bakınız.
2- İnternet bağlantınızda problem olabilir. İnternet bağlantınızı kontrol edin.
3- Mail sunucumuzla ilgili kısa süreli bir erişim problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra tekrar deneyin. Problem devam ediyorsa destek servisimizle irtibata geçin.

  • Normalde mail alabiliyorum ama belirli bir kişiden/mail adresinden gönderilen mailler bana ulaşmıyor. 

Bu hesap (size mail gönderen karşı tarafın hesabı) spam kaynağı olarak algılandığı için mailler spam klasörüne düşüyor veya sunucu tarafından otomatik olarak reddediliyor olabilir. Bu tür problemler genel olarak karşı hesap sahibinin mail sunucusundan kaynaklandığı için ilgili hosting firması tarafından çözülmelidir. Yine de aşağıdaki yolları deneyerek kısmi bir çözüm üretmeniz mümkün olabilir.
1 - Webmail üzerinden hesabınıza (mail.alanadiniz.com adresinden) giriş yapın. Mesaj spam klasörüne düşmüş olabilir. Size e-posta göndermek isteyen kişileri "güvenli göndericiler" listenize ekleyerek problemi çözmeniz mümkün olabilir. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Web tarayıcınızdan (mail.alanadınız.com biçimindeki adresi yazarak) webmail arayüzünü açın.
  • "Settings" (Ayarlar) altındaki "My Settings"  tıklayın.
  • "Trusted Senders" (Güvenli Göndericiler) sekmesine geçin ve size mesaj göndermesini istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini her satırda bir adres olacak şekilde kutuya yazın. "Save" (kaydet) butonuna tıklayarak kaydedin.

 

2 - Eğer fazla sayıda mesajınız spam'a düşerek size ulaşmıyorsa, yine webmail arayüzü üzerinden spam filtresini kapatmayı tercih edebilirsiniz ancak bu yolun tercih edilmesi önerilmemektedir.

İSTENMEYEN E-POSTA (SPAM) PROBLEMLERİ 

  • Çok fazla miktarda spam mail alıyorum. 

Eğer sunucumuzda mevcut spam filtreleri yeterli gelmiyorsa bilgisayarınızdaki mail programınızın spam filtrelerini aktive edebilir veya bilgisayarınıza spam filtresi işlevi gören yazılımlar kurabilirsiniz.
Eğer belirli bir adresten veya belirli bir içeriğe sahip çok sayıda istemediğiniz mesaj alıyorsanız filtre tanımlayarak bunları engelleyebilirsiniz. Filtre tanımlayabilmeniz için bu mesajların tümünde konu satırı, gönderici adresi, mail içeriği gibi alanlardan birinde ortak bir içerik belirlemeniz gereklidir.